Bemutatkozás - Vidékfejlesztés és Fenntartható Gazdaság Intézet
Bemutatkozás
INYT Bemutatkozás
Last modified: 03. February 2022
Az Idegen Nyelvi Tanszék az egyetem mind az öt campusán biztosítja a hallgatók szaknyelvtanulási lehetőségét, szaknyelvi ill. általános nyelvvizsgákra való felkészülését angol, német és francia nyelvekből. A campusokon tanuló külföldi hallgatók számára magyar mint idegennyelv oktatást biztosítunk.
A szaknyelvoktatásunk célja, hogy a hallgatók modern, használható szaknyelvtudáshoz jussanak, melyet a szakmai előmenetelük során, munkahelyükön sikeresen kamatoztathatnak majd.
A már diplomával és középfokú nyelvtudással rendelkező hallgatók térítéses szakfordító szakirányú továbbképzéseken valamint idegennyelvi szakmai kommunikátor szakirányú továbbképzésen is részt vehetnek.
A MATE PhD-hallgatói számára a tanszék évi két alkalommal (április és december) – igazodva a komplex vizsgára történő jelentkezéshez – intézményi alapfokú nyelvi vizsgát szervez angol, német és francia nyelvből.
dr. Veresné dr. habil Valentinyi Klára tanszékvezető, egyetemi docens
2100 Gödöllő, Páter Károly út 1.
Főépület, IV. emelet, 4013. szoba
Tel.: 06-28- 522-000/1921
E-mail: Veresne.Valentinyi.Klara@uni-mate.hu
Képzések:
A tanszék három szakon kínál továbbtanulási lehetőséget a már diplomával és középfokú nyelvtudással rendelkező hallgatók számára:
- Agrár- és természettudományi szakfordító szakirányú továbbképzés angol és német nyelven (Budai Campus)
képzési idő: 4 félév esti képzésben - Szakfordító szakirányú továbbképzés angol és német nyelven (Szent István Campus)
Képzési idő: 3 félév nappali képzésben;
A hallgatók professzionális szakfordítói, tolmácsolási, szaknyelvi, prezentációs és anyanyelvi ismereteket szerezhetnek. A szakfordítói képesítői bizonyítványuk felsőfokú C típusú szakmai nyelvvizsgával egyenértékű. - Idegennyelvi szakmai kommunikátor szakirányú továbbképzés angol nyelven (Szent István Campus)
Képzési idő: 2 félév nappali képzésben
A hallgatók professzionális írásbeli és szóbeli kommunikációs ismereteket szerezhetnek angol nyelven, elsősorban az agrár és gazdasági szakterületekhez kapcsolódóan. Az idegennyelvi szakmai kommunikátor képesítés felsőfokú C típusú szakmai nyelvvizsgával egyenértékű.
Idegennyelv-oktatás
Az egyetem elkötelezett amellett, hogy a végzett, kikerülő hallgatók magas szintű szakmai tudásuk, ismereteik mellett legalább egy idegennyelven képesek legyenek kommunikálni mind írásban, mind szóban, a munkaerő piacon jól hasznosítható szaknyelvi tudásra tegyenek szert. Ezért az alap- és osztatlan képzésben résztvevő nappali tagozatos hallgatók 2 éven át heti két óra kötelező nyelvoktatásban részesülnek, ahol a 2. évben a szakterületnek megfelelő szaknyelvi órákon vesznek részt. A kimenethez szükséges nyelvvizsgával még nem rendelkező hallgatókat igyekszünk felkészíteni a nyelvvizsgára. A már nyelvvizsgával rendelkező hallgatóknak is kötelező részt venni a szaknyelvi órákon. Szaknyelvi órákat a képzési szakoknak megfelelően öt különböző szakterületen tartunk angol, német és francia nyelveken:
- mezőgazdasági szaknyelv
- műszaki szaknyelv
- gazdasági szaknyelv
- pedagógiai szaknyelv
- művészeti szaknyelv
A leendő első éves hallgatók még a tanulmányaik megkezdése előtt augusztus végén szintfelmérő tesztet írnak, a teszten elért eredmények alapján történik a csoportbeosztás.
A felsőoktatási szakképzésen tanuló hallgatók szaktól függően 1-3 féléven át tanulnak szaknyelvet.
PhD hallgatók alapszintű nyelvvizsga
Az Ideggennyelvi Tanszék évi két alkalommal alapszintű intézményi nyelvi vizsgát szervez angol, német és francia nyelvből. Az alapszintű nyelvvizsga egy írásbeli és egy szóbeli részből áll. A vizsga felépítése és tematikája megfelel a Zöld Út alapfokú nyelvvizsga gazdasági, mezőgazdasági és műszaki moduljainak.