Bemutatkozás

VTFT Bemutatkozás

Utolsó frissítés: 2022 február 03.

A Vidék- és Területfejlesztési Tanszék a korábbi SZIE GTK Regionális Gazdaságtani és Vidékfejlesztési Intézet alapjain, gyöngyösi, szarvasi és kaposvári kollégák csatlakozásával jött létre.  A tanszék a vidékfejlesztési, a területfejlesztési, a gazdaságföldrajzi, környezet-gazdaságtani és a regionális tudományok diszciplínáit hivatott integrálni. A tanszékünk összetett és átfogó oktatási tevékenységet végez az intézet képzési struktúrájában.

A tanszék oktatóinak döntő többsége PhD fokozattal rendelkezik. Az oktatás angol nyelven és a határon túli képzési helyeken (Révkomárom, Csíkszereda, Székelyudvarhely és Zenta) is folyik. A tanszék által gondozott szakok az alábbiak:

  • Vidékfejlesztési agrármérnök (BSc)
  • ​​​​​Regionális és környezeti gazdaságtan (MSc)
  • Vidékfejlesztési agrármérnök (MSc)

A rendszerváltozás, majd később az Európai Unióhoz való csatlakozás jelentősen megváltoztatta a gazdaság és a társadalom alapvető folyamatait. A változások által jelentősen érintett vidéki térségek és települések, valamint az ott élő közösségek is új helyzetbe kerültek. Az új helyzethez való alkalmazkodás nem csak kihívásokat, hanem lehetőségeket is jelenthet a vidéki térségek számára; a lokalitás és a helyi közösségek szerepe felértékelődik. A vidéki tér már nem csak egyszerűen az élelmiszeralapanyag-ellátás színhelye, hanem posztmodern élvezeti cikk is. Az újabb funkciók és kihívások menedzseléséhez új szellemiséggel rendelkező szakemberekre van szükség, akik értik a vidékgazdaság működését és egyben a vidéken élő, dolgozó közösségek jólétének és jóllétének az emelését tekintik elsődleges céljuknak. Mindezek alapján a tanszékünk küldetése a gazdaság- és társadalomtudományokhoz kapcsolódó vidék- és területfejlesztéssel kapcsolatos diszciplínák széleskörű oktatási-kutatási feladatainak művelését, azok folyamatos modernizálását, fejlesztését jelenti.

 

Dr. Farkas Tibor tanszékvezető, egyetemi docens
MATE Szent István Campus, Gödöllő, Páter Károly u. 1.
​​​​​​​e-mail: Farkas.Tibor@uni-mate.hu