Vidékfejlesztési agrármérnöki

Oktatás Mester Vidékfejlesztési agrármérnöki MSc

Utolsó frissítés: 2024 január 09.

A mesterképzési szakon szerezhető végzettségi szint és a szakképzettség oklevélben szereplő megjelölése:

  • végzettségi szint: mester (MSc.) fokozat
  • szakképzettség: okleveles vidékfejlesztő agrármérnök
  • a szakképzettség angol nyelvű megjelölése: Rural Development Engineer

A képzési idő félévekben: 4 félév + 6 hét szakmai gyakorlat

A képzés helyszíne:

  • Gödöllő (Szent István Campus)
  • Keszthely (Georgikon Campus)
  • Gyöngyös (Károly Róbert Campus)
  • Kaposvár (Kaposvári Campus)
  • Csíkszereda (Románia)
  • Zenta (Szerbia)

Választható munkarend:

  • nappali
  • levelező (Az órákat péntek délután és szombaton tartjuk.)

Választható finanszírozási forma:

  • magyar állami ösztöndíjas
  • önköltséges


A Vidékfejlesztési agrármérnök mesterképzési szak képzési célja:
A vidék szó hallatán sokaknak egy idillikus falusi táj jut az eszébe. A Vidékfejlesztési agrármérnök szakos hallgatók viszont nem csak ezt az idillikus oldalát ismerik meg a vidéknek. Arról tanulnak, hogy milyen problémákkal küzdenek a vidéki településeken élők, valamint arról is, hogy miként tudnak javítani az életkörülményeiken, a gazdasági, társadalmi és kulturális lehetőségeiken. Milyen helyi lehetőségek, hagyományok, történeti és természeti értékek állnak ehhez rendelkezésükre? Hogyan lehet olyan új lehetőségeket teremteni, amelyek valódi változást tudnak hozni egy településnek, vagy akár egy régiónak?

Mit fogsz tanulni?
A vidékfejlesztő agrármérnök képzés mindenekelőtt agrár, gazdasági, menedzsment, vidékszociológiai, valamint vidék- és területfejlesztési ismeretekre építve a fenntartható fejlődés és a vidéki térségek fejlesztésének lehetséges irányainak meghatározásában való közreműködésre, a konkrét fejlesztési programok megfogalmazására, azok megvalósításának menedzselésére és a folyamatok monitoringjának végzésére készíti fel a hallgatókat. A széleskörű tantárgyi háló kiváló lehetőséget teremt egyrészt az ismeretek különböző munkaterületeken való alkalmazására, adaptálására, másrészt, a szakdolgozat témájának a megválasztásával egy adott területen történő intenzív elmélyülésre.

Mit csinálhatsz ezzel a végzettséggel?
A végzés után munkát vállalhatsz az agrárium és a vidékfejlesztés helyi, kistérségi, regionális és központi szintű igazgatásában, valamint állami és civil szervezetekben, köztestületekben. A diploma megszerzése lehetőséget nyújt igazgatási és szakértői feladatok ellátására a Közös Agrárpolitika végrehajtásával kapcsolatban Magyarországon vagy az Európai Unió szervezeteinél.

Jellemző munkakörök
Munkahelyként a saját és társas vállalkozások, szövetkezetek, pénzintézetek, biztosítótársaságok, önkormányzatok, a szakigazgatás hivatalai, szaktanácsadó szervezetek, valamint a vidékfejlesztés intézményrendszere, helyi akciócsoportok, önkormányzatok határozhatók meg, ahol a fenti tevékenységeket alapvetően közép és felsőszintű vezetői beosztásban képesek ellátni. Ezeket a képességeket az európai uniós operatív programok megvalósítása során is kiválóan lehet kamatoztatni. A képzés jó alapot nyújt nappali vagy levelező tagozaton a doktori képzésben való részvételre is.

Nyelvvizsga-követelmény
A mesterfokozat megszerzéséhez egy élő idegen nyelvből államilag elismert, középfokú (B2), komplex típusú nyelvvizsga vagy azzal egyenértékű érettségi bizonyítvány vagy oklevél szükséges.

Vidékfejlesztési agrármérnöki szak felvételi előírásai
1. A szakra felvételt nyerhet teljes kreditérték beszámításával a vidékfejlesztési agrármérnöki, a mezőgazdasági mérnöki, a gazdasági és vidékfejlesztési agrármérnöki, az informatikus és szakigazgatási agrármérnöki alapképzési szak, valamint ezen alapképzési szakoknak megfeleltethető főiskolai és egyetemi szakokon szerzett végzettségekkel rendelkezők.
2. A szakra felvételt nyerhet bármely (alapképzési, főiskolai, egyetemi) szak, meghatározott kreditek teljesítésével. Amennyiben az előzetes kredit-elismerési eljárás során beszámítható legalább 84 kredit, melyből gazdaságtudományok, a természettudományi ismeretek, a mezőgazdasági ismeretek, a gazdasági, vidékfejlesztési, társadalomtudományi és szakigazgatási ismeretek területeiről az alábbiak szerint fogadható el kredit:
- természettudományi és agrárismeretek legalább 5 kredit, vagy
- gazdaság- és társadalomtudományi ismeretek legalább 5 kredit.

A képzéssel kapcsolatos információkról, az érettségi vizsgatárgyakról, tanulmányi pontokról, intézményi pontokról, az oklevél alapján történő pontszámításról, a speciális feltételekről, valamint a beiratkozással és tanulmányok megkezdésével kapcsolatos információkról a 2024/25 tanév őszi kezdéséhez a MATE honlap MATE AGRI-FOOD felületen olvashat!

Szakvezető: Dr. habil. Farkas Tibor egyetemi docens
Vidékfejlesztés és Fenntartható Gazdaság Intézet
Vidék- és Területfejlesztési Tanszék
2100 Gödöllő, Páter K. u. 1. IV. emelet 10.
​​​​​​​Telefon: +3628-522-000/2367,  +3628-522-000/1993
​​​​​​​e-mail: farkas.tibor@uni-mate.hu

A szakról további tájékoztatás kérhető:

Szent István Campus: Dr. habil. Farkas Tibor egyetemi docens
​​​​​​​e-mail: farkas.tibor@uni-mate.hu
telefon: +36/28/522-000/2367 vagy /1993 mellék

Csíkszereda, Zenta képzési helyek: Dr. Péli László egyetemi docens (Szent István Campus)
e-mail: peli.laszlo@uni-mate.hu
telefon: +36/28/522-000/2374 mellék

Kaposvári Campus: Dr. Szabó Kinga egyetemi docens
e-mail: szabo.kinga@uni-mate.hu
telefon: +36/82/505-800/3503 mellék

Károly Róbert Campus: Dr. Koncz Gábor egyetemi docens
e-mail: koncz.gabor@uni-mate.hu
telefon: +36/37/518-300/493 mellék

Georgikon Campus: Dr. Kovács Ernő egyetemi docens
e-mail: kovacs.erno@uni-mate.hu
telefon: +36/83 545 000/5120 mellék, +36/83 545 120