Regionális és környezeti gazdaságtan

Oktatás Mester Regionális és környezeti gazdaságtan

Utolsó frissítés: 2024 január 09.

A szakon szerezhető végzettségi szint és a szakképzettség oklevélben szereplő megjelölése:
- végzettségi szint: mesterfokozat (MSc)
- szakképzettség: okleveles közgazdász regionális és környezeti gazdaságtan szakon
- a szakképzettség angol nyelvű megjelölése: Economist in Regional and Environmental Economic Studies

Képzési idő: 4 félév

A képzés helyszínei:
•    Budapest (Budai Campus)
•    Gödöllő (Szent István Campus)
•    Kaposvár (Kaposvári Campus)

Választható specializáció nincs

Választható munkarend:
•    nappali
•    levelező (Levelező munkarendű képzésben a hallgatók tanóráira péntek délután és szombaton kerül sor.)

Választható finanszírozási forma:
- magyar állami ösztöndíjas
- önköltséges

Mit fogsz tanulni?
A fenntarthatósági dimenzió egyre meghatározóbb része a mindennapi életünknek, a vásárlási, beruházási döntéseinknek, a szokásainknak. Napjaink gazdaság- és fejlesztéspolitikája se tud a komplex környezeti, gazdasági és társadalmi fenntarthatósági szempontok érvényesítése nélkül létezni. A regionális és környezeti gazdaságtan szak olyan közgazdasági ismereteket nyújt, amely a környezet-, gazdaság- és fejlesztéspolitika alakítását meghatározó tényezőkre és a beavatkozásaikat követő hatások együttesére világít rá. A kurzusok során lehetőséged nyílik megismerkedni a globális kihívásokkal, a klímaváltozással, az ökológiai és városökológiai rendszerekkel, a területi különbségek megjelenési formáival, valamint a nemzeti és az európai uniós regionális és környezetpolitikai, a gazdaság- és fejlesztéspolitikai eszköz- és intézményrendszerrel. A képzés felkészít és alkalmassá tesz önálló kutatói, elemzői, tervezői feladatok megoldására, valamint a team munkára egyaránt.

Mit csinálhatsz ezzel a végzettséggel?
A képzés célja olyan közgazdászok képzése, akik ismerik a hazai és az európai uniós környezet-, gazdaság- és fejlesztéspolitika eszköz- és intézményrendszerét. A képzés végén képes leszel átlátni, megtervezni és elemezni a fenntartható fejlesztéseket meghatározó döntési mátrixot, legyen szó a regionális innovációs ökoszisztéma bármely szereplőjéről. Ismerni fogod a támogatáspolitika elveit, a vissza nem térítendő és visszatérítendő támogatásokat mozgató mechanizmusokat, ahogyan az egyéb, pl. zöld, fejlesztési forrásbevonási technikákat is. A képzés végén képessé válsz fejlesztési projektek generálására, a projektek üzleti modelljeinek megtervezésére, egy-egy projekt finanszírozási keretrendszerének elkészítésére, legyen szó közösségi vagy magán beruházásról, és zöld, digitális vagy bármely más fejlesztési célról. Akár egy családi gazdaságban, akár egy multi cégnél képzeled el a jövődet, a fejlesztések tervezése, az azokhoz szükséges források megszerzése és a projektek hatékony menedzsmentje nélkülözhetetlen tudás lesz a tarsolyodban.

Jellemző munkakörök:
A végzettség birtokában tárt karokkal fogadhat a fejlesztéspolitikai intézményrendszer minden szervezete, az állami hivatalok és intézmények, a helyi önkormányzatok és intézményeik, valamint ezek speciális projektszervezetei és/vagy gazdaságfejlesztési szervezetei, ügynökségei. A támogatáspolitikai ismeretek miatt kellő tudással rendelkezhetsz pályázatíró és tanácsadó cégek szakértőkkel szemben támasztott követelményeihez is. A tervezési és elemzési ismeretek segítségével egy-egy profitorientált cég fejlesztési részlegénél is megtalálhatod a helyedet, ahol a fenntarthatósági, zöld, ESG-szempontok különösen hangsúlyos elemek lehetnek a jövőben.

A képzéssel kapcsolatos információkról, az érettségi vizsgatárgyakról, tanulmányi pontokról, intézményi pontokról, az oklevél alapján történő pontszámításról, a speciális feltételekről, valamint a beiratkozással és tanulmányok megkezdésével kapcsolatos információkról a 2024/25 tanév őszi kezdéséhez a MATE honlap MATE ECONOMY felületen olvashat!

Szakvezető adatai: Némediné Dr. Kollár Kitti egyetemi docens
Szent István Campus (Gödöllő) és Budai Campus (Budapest)
e-mail: Nemedine.Kollar.Kitti@uni-mate.hu
telefonos elérhetőség: +36 28-522-000/2068