Pályaorientáció szakterületen pedagógus szakvizsgára felkészítő

Oktatás SzT Pályaorientáció szakterületen pedagógus

Utolsó frissítés: 2024 január 24.

A szakon szerezhető végzettségi szint és a szakképzettség oklevélben szereplő megjelölése:
- végzettségi szint: szakirányú továbbképzés
- szakképzettség: Pályaorientáció szakterületen pedagógus-szakvizsgára felkészítő szakirányú továbbképzés
- a szakképzettség angol nyelvű megjelölése: Professional further training in preparation for the teacher examination in the field of career guidance

Képzési idő: 4 félév

A képzés helyszíne:
​​​​​​•   Gödöllő (Szent István Campus)

Választható munkarend:
​​​​​​•    levelező (Levelező munkarendű képzésben a hallgatók tanóráira péntek délután és szombaton kerül sor.)

Választható finanszírozási forma:
​​​​​​•   önköltséges


Mit fogsz tanulni?
A pályaorientáció szakterületen pedagógus-szakvizsgára felkészítő szakirányú továbbképzésben résztvevő hallgatók olyan pszichológiai, szociálpszichológiai, jogi, oktatáselméleti ismeretekhez kötődő kurzusokon vesznek részt, ahol az elméleti ismereteken túl a szakmában kiemelten fontos gyakorlati elemekkel is megismerkedhetnek, fejleszthetik képességeiket többek között a kommunikáció, a pályaismeretfejlesztés, digitális információk feldolgozásának, átadásának területén. A serdülőkori személyiség megismeréséből kiindulva, a pályaválasztással, életpályaépítéssel kapcsolatos modelleket tanulnak a hallgatók, illetve emellett számos gyakorlati órán az önismeretfejlesztés, valamint pályaismeret bővítés gyakorlati lehetőségeivel foglalkoznak. Mindezeken felül a közigazgatási vezetési ismeretek tárgyköre is jelen van, mint a pedagógiai szakvizsga speciális tudásanyaga.
 
Mit csinálhatsz ezzel a végzettséggel?
A pályaorientáció szakterületen pedagógus-szakvizsgára felkészítő szakirányú végzettség birtokában nagyon széles a lehetőségek köre az elhelyezkedés tekintetében. Természetesen elsősorban a köznevelés adja a végzetteknek a legtöbb foglalkoztatási lehetőséget, de emellett a közigazgatásban a foglalkoztatáspolitikával, oktatáspolitikával foglalkozó szervezetek, de a verseny szféra, valamint a civilek is tárt ajtókkal fogadják eredményes hallgatóinkat.  Pályaorientációs szakértőként, szervezeti humánerőforrás menedzsment területen egyaránt kedvező foglalkoztatási eséllyel jelenhetnek meg a végzett tanulók, illetve a saját vállalkozás indítása is lehetőségként van jelen. A jelenlegi HR trendek az emberközpontú, humánszolgáltatásokra épülő HR stratégiát preferálja, így a tanácsadói szemlélet megjelenése a szervezeti vonalon egyre fontosabb kritériummá válik.


Jellemző munkakörök:
Leginkább a köznevelésben, és a szakképzésben, általános iskolákban, illetve a középfokú oktatási intézményekben helyezkednek el a végzettek, pályaorientációs tanár munkakörben, illetve a nemrégiben létrehozott iskolai szociális segítők között is van lehetőségük munkát vállalni, illetve a  Szakszolgálat is foglalkoztat pályaorientációs munkatársakat.  Ezen túl a verseny szférában is esélyes lehet az elhelyezkedés, hiszen a képzés az életpálya tanácsadásra készít fel, ahol a gyermekek, fiatalok mellett a felnőtt célcsoportoknak is van helye. Fejvadász cégek, munkaerő kölcsönzéssel foglalkozó szervezetek is szívesen alkalmaznak ilyen végzettséggel szakembereket, valamint a civil szféra is nyitott ezen egyének fogadására.

Szakvezető adatai:
Dr. Kenderfi Miklós Máté egyetemi docens, tanszékvezető
telefon: +36 28 522-000/3636
e-mail: kenderfi.miklos.mate@uni-mate.hu 

A szakról további tájékoztatás kérhető:
Szent István Campus, Gödöllő:
Dr. Visztenvelt Andrea egyetemi adjunktus
​​​Cím: 2100 Gödöllő, Páter Károly utca 1.,
e-mail cím: visztenvelt.andrea@uni-mate.hu 
telefon: +36 28 522-000 / 3636 mellék

Kaposvári Campus, Kaposvár:
Gyöngyösiné Szabó Judit koordinátor
Cím: 7400 Kaposvár, Guba Sándor u. 40.
e-mail: gyongyosine.szabo.judit@uni-mate.hu
telefon: +36 82 505-825