Hírek

Tartalom listázó

Létrehozva: 2024 szeptember 25.

Rendkívül sikeres volt a MATE VFGI NTP projektje

2024. augusztus végén zárult a VFGI Nemzeti Tehetség Program pályázata.

A 2023. július 1 -2024. augusztus 31. között megvalósuló program nagy hatással volt a MATE VFGI vidékfejlesztő hallgatóira és a vidék- és területfejlesztés iránt érdeklődőkre egyaránt. - tudtuk meg Urbánné Malomsoki Mónikától, a projekt szakmai felelősétől.

Érdeklődésünkre elmondta, hogy a 2023/24. tanévben a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Vidékfejlesztés és Fenntartható Gazdaság Intézet (MATE VFGI) Tudományos Diákköri és tehetséggondozó tevékenységének megvalósulásához jelentős mértékben járult hozzá az NTP-HHTDK-23-0027 számú "Tehetséggondozás a vidékfejlesztés és a fenntartható gazdaság területén" című projekt.
A megvalósított projektelemek két fő tevékenységre bonthatóak.
Egyik elem az Intézeti Tudományos Diákköri Konferencia megszervezése és a hozzá kapcsolódó, az egyetemi hallgatóknak szóló szakmai programok. A másik elem a középfokú oktatási intézményekbe járó diákok tájékoztatása a tudományos diákköri tevékenységről, a diákok bevonása a tehetséggondozásba és mentorálásba. Annak ellenére, hogy két külön elemről (A és B komponens a pályázatban) volt szó, a két tevékenységet igyekeztünk egy egységként kezelni annak érdekében, hogy a középiskolás diákok minél inkább egy közösséget tudjanak képezni az egyetemi hallgatókkal.

GF: Milyen programok valósultak meg az egyetemi hallgatók számára?

Hallgatóink számára 4 alkalommal közvetlen beszélgetésre is alkalmat adó szakmai előadást szerveztünk. Ezek közül a kriptovaluták iránti érdeklődés elképesztő volt, hiszen közel 500 fő volt kíváncsi Gál Richárd előadásaira személyes jelenléttel és online.

A hallgatók felkészülését (prezentációs készségeit) fejlesztendő 4 tematikus hallgatói konferenciát tartottunk a helyi gazdaságfejlesztés és a fenntarthatóság témaköreiben.

A 2 megrendezett Intézményi Tudományos Diákköri Konferencián (2023. november 22. és 2024. május 24.) 7 szekció szervezését vagy társszervezését valósítottuk meg, mely keretében 49 pályamunka bemutatására került sor, ebből 21 esetben középiskolai diákok voltak a szerzők. A TDK-ra és a hallgatói konferenciákra az előadók felkészülését 4 segítő kurzus támogatta.

A kiváló TDK-s hallgatóink közül 3 fő nemzetközi konferencián vehetett részt, kutatási eredményeikből 4 publikációt készítettek, amelyek lektorált kiadványban még az idei évben megjelennek.

GF: Milyen programokat kínáltak a középiskolás diákok számára?

Valamennyi hallgatóknak szóló szakmai program nyitva állt a középiskolások számára is, de természetesen külön programokkal is készültünk. A tájékoztató programokon túl, melyeket a középiskolákban és a MATE Campusain is tartottunk kommunikációs tréninget tartottunk Kaposváron a Munkácsy Mihály Gimnáziumban. 5 diák egyéni mentorálását valósítottunk meg, melynek köszönhetően a mentorált diákjaink be is mutatkoztak az intézményi Tudományos Diákköri Konferencia szekcióiban.

GF: Mik a további tervek?

Folytatni a tehetséggondozást! Maga a tehetséges diákokkal, hallgatókkal történő szakmai kapcsolat, a fejlődésük megélése nagyon felemelő. Jó látni, ahogy a diákok, hallgatók a szakmai programok hatására új gondolatokat fogalmaznak meg az addig vizsgált témájukkal kapcsolatosan, vagy egy-egy új kutatás terveivel jönnek a programokat követően, hogy "Még ezt is meg lehetne vizsgálni!"

Ismét pályáztunk a Nemzeti Tehetség Program HHTDK-24 pályázatán. Bízunk benne, hogy ezt a szakmai programot támogatott körülmények között tudjuk folytatni az elkövetkezendő tanévben is!

Az NTP-HHTDK-23-0027 számú "Tehetséggondozás a vidékfejlesztés és a fenntartható gazdaság területén" című projekt a Nempezeti Tehetség Program és a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásával valósult meg. A projekt teljes szakmai beszámolója megtalálható a VFGI Tudományos Diákkör/NTP-HHTDK-23 projekt aloldalán.