Képzés - Vidékfejlesztés és Fenntartható Gazdaság Intézet
Képzések
Tartalom listázó
Utolsó frissítés: 2024 december 07.
Hulladékkezelési és -hasznosítási szakmérnök szakirányú továbbképzés
Gödöllő
szakirányú továbbképzés
MIND
Képzés munkarendje:
levelező
Képzési idő:
2 félév
Önköltség díja levelező munkarenden:
250000 Ft/félév
Virtuális képzési központ:
MATE ENVI-NAT
Képzésért felelős intézet: Környezettudományi Intézet
A képzés célja
A képzés célja, hogy a hulladék feldolgozó üzemek, szaktanácsadó intézmények, önkormányzatok, civil szervezetek, szakigazgatási intézmények hulladékgazdálkodás jellegű problémák megoldásával foglalkozó munkatársait új ismeretek adásával, régebbi ismeretek elmélyítésével alkalmassá tegye feladataik jobb, szakszerűbb ellátására, illetve a mérnöki diplomával rendelkezőket a hulladékgazdálkodás területén a műszaki fejlesztési feladatokban való aktív részvételre.
Képzési terület: műszaki
Kreditek száma: 60 kredit
Képzés indításának féléve: tavaszi és őszi félév
Képzési hely: Gödöllő
Munkarend: levelező
Képzés nyelve: magyar
Finanszírozási forma: önköltséges
Önköltségi díj: 250.000 Ft/félév
Képzési idő: 2 félév
Minimális indítási létszám: 15 fő
Maximális felvehető létszám: 40 fő
Képzés gyakorisága: kéthetente péntek-szombati napokon
Részvétel feltétele:
- műszaki vagy agrár képzési területen legalább alapképzésben (vagy korábbi rendszerű főiskolai szintű képzésben) szerzett végzettség és mérnök szakképzettség.
Az ideális jelentkező:
- műszaki vagy agrár képzési területen mérnök szakképzettséggel rendelkezik, elkötelezett, önállóan és csapatban is képes a munkavégzésre.
Szakirányú továbbképzésben megszerezhető szakképzettség neve: hulladékkezelési és -hasznosítási szakmérnök.
A képzés során elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek, személyes adottságok, készségek, a szakképzettség alkalmazása konkrét környezetben, tevékenységrendszerben.
A képzést elvégzők:
- ismerik a hulladékgazdálkodás alapelveit és az azt meghatározó jogi formákat, valamint ismerik a háztartásokban és ipari folyamatok által termelt hulladéktípusokat, azok osztályozási, minősítési rendszerét;
- jártassá válnak a megismert hulladéktípusok feldolgozására, ártalmatlanítására és kezelésére szolgáló technológiákkal és technológiai rendszerekkel, valamint megismerik a hulladékgyűjtés és -szállítás módszertanát;
- birtokában vannak a hulladékfeldolgozás során fontos egészség- és környezetvédelmi ismereteknek, valamint ismerik a hulladékfeldolgozási üzemek menedzsment- és üzemgazdasági módszertanát;
- képessé válnak a különböző hulladékáramok begyűjtését célzó feladatok, a hulladékártalmatlanítás és -feldolgozás technológiai megszervezésére, és a hulladékfeldolgozó üzemek műszaki irányítására.
Képességek:
- a hulladék összetételek meghatározására, valamint a hasznosítást legjobban szolgáló feldolgozási technológiák megválasztására és üzemeltetésére;
- a hulladékfeldolgozó üzemekben műszaki-irányítói feladatok ellátására, illetve jelentős hulladékáramokat generáló iparvállalatok hulladékgazdálkodási feladatainak megszervezésére.
Személyes adottságok, készségek:
- A képzésben résztvevőktől elvárt és továbbfejlesztendő adottságok és készségek közül fontos az önálló munkavégzésre és a csapatmunkában való részvétel képessége.
- Kiemelt jelentőségű a műszaki érzék, mindenekelőtt az új, innovatív műszaki megoldások, technológiák alkalmazásához, és a hulladékgazdálkodási iparágban felmerülő problémákat felismerő és kreativitáson alapuló megoldóképessége.
- A képzésben résztvevők a szintetizáló tudásuk révén alkalmassá válnak vezetői feladatok ellátására, valamint stratégiai szintű gondolkodásra.
A szakképzettség alkalmazása konkrét környezetben, tevékenységrendszerben:
- A megszerzett korszerű ismereteken alapuló tudás alkalmazható a hulladékgazdálkodási iparban akár közép- és felsővezetői szinten, az önkormányzati és hatósági munkában, valamint az innovációs tevékenységben.
- A képzés során a hulladékgazdálkodási iparágban dolgozó szakemberek, a szaktanácsadó intézmények, önkormányzatok, civil szervezetek, szakigazgatási intézmények hulladékgazdálkodási problémák megoldásával foglalkozó munkatársai új ismereteket szereznek, illetve a régebbi ismereteiket elmélyítik.
- A képzés révén az általános környezetvédelmi ismeretek megismerésén túl a résztvevők meg fognak tudni felelni a hulladékgazdálkodás területén zajló folyamatos innovációkból, műszaki fejlesztésekből és jogszabályi változásokból eredő új kihívásoknak.
A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök és a főbb ismeretkörökhöz rendelt kreditérték:
- Alapozó hulladékgazdálkodási, jogi és vezetési, gazdasági ismeretek: 8-12 kredit
- Hulladék mint nyersanyag, üzemgazdaságtan és menedzsment, a hulladékgazdálkodási üzemek környezet- és egészségvédelme. Hulladékgazdálkodási és -feldolgozási ismeretek: 38-42 kredit
Hulladékgazdálkodás gépei és üzemtanuk; begyűjtési és üzemi logisztika; a hulladékból mechanikai, optikai eljárással az energetikai, illetve az anyagában hasznosítható hulladékok kiválasztásának technológiái; mechanikai-biológiai hulladékkezelés, stabilizálás, szárítás; elkülönítetten gyűjtött hulladékok feldolgozási technológiái; a csomagolási hulladékok mechanikai, optikai válogatása; a komposztálás alapjai, a biológiailag lebomló hulladékok és a szennyvíziszapok hasznosítása; termikus hulladékhasznosítás és a hulladékból lett termékek felhasználási lehetőségei, minőségi követelmények; hulladékok ártalmatlanítása és mintavételezése; csurgalék-, és szennyvizek tisztítása, kezelése.
- A szakdolgozat/diplomadolgozat típusa és kreditértéke: szakdolgozat, 10 kredit
Jelentkezési határidő: tavaszi félévre: 2025. január 15.; őszi félévre 2025. augusztus 15.
Jelentkezés módja: az egyetemi honlap https://uni-mate.hu Felvételi – Szakirányú továbbképzések menüpontja alatt elérhető jelentkezési lapon.
Csatolandó dokumentumok:
- oklevél szkennelt változata, kétnyelvű oklevél esetén mindkét oldal szkennelt változata;
- szakmai önéletrajz.
Képzés kezdete: tavaszi félévben: 2025. február 20.; őszi félévben 2025. szeptember 20.
Egyéb információk: A képzés a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Környezettudományi Intézet és a Miskolci Egyetem Műszaki Földtudományi Kar közös képzése. A képzés helye Gödöllő és Miskolc.
Kapcsolattartó/szakfelelős:
Név: Dr. Aleksza László egyetemi docens, Szabóné Péli Anasztázia
Cím: 2100 Gödöllő, Páter Károly u. 1.
E-mail cím: aleksza.laszlo@uni-mate.hu; szabone.peli.anasztazia@uni-mate.hu
Telefonszám: 06 28 522-000 / 1730 mellék
Honlap: https://uni-mate.hu